Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР, 1975р, спеціальність – протипожежна техніка і безпека, кваліфікація – пожежний технік.

Харківський інженерно-будівельний інститут,1983р,  спеціальність – водопостачання та каналізація, кваліфікація – інженер-будівельник.

Науковий ступень - кандидат технічних наук за спеціальностями 05.26.02. "Пожежна безпека", 05. 23.01. « Будівельні конструкції» 1995р.

Тема дисертації - "Напряжонно-деформированное состояние изгибаемих элементов при различних температурних режимах пожара с учетом охлаждения".

Вчене звання – доцент 1999р.

Почесне звання – Почесний професор Національного університету цивільного захисту України 2018р.

Викладає  дисципліни:

• Державна система цивільного захисту;
  • Державне регулювання діяльності у сфері цивільного захисту;
  • Управлінські аспекти кадрової політики.

Наукова робота

1. Виконавець НДР «Розробка рекомендацій по визначенню граничної штатної чисельності та кількості оперативно-рятувальних підрозділів ДСНС України» - Харків НУЦЗУ, 2015р (№ДР    -2014р.). Термін виконання 2014 – 2015р.
  2. Співвиконавець НДР «Провести аналіз функціонування підготовки кадрів у сфері цивільного захисту та обґрунтувати шляхи її реформування»

- Київ УкрНДІЦЗ, 2016р (№ ДР    -2016р.).  Термін виконання 2016 – 2017рр

Основні наукові публікації

1. Кулєшов М.М. Система реагування на надзвичайні ситуації та механізми управління. Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2017. – Вип. 1(6). – С. 314-322. – (Серія «Державне управління»).
  2. Кулєшов М.М. Щодо змісту та механізмів наглядової діяльності з питань пожежної і техногенної діяльності. Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2017. – Вип. 2(7). – С. 400-407. – (Серія «Державне управління»).
  3. Кулєшов М.М. Про деякі питання реформування Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Матеріали 19 Всеукраїнської науково – практичної конференції: Сучасний стан цивільного захисту України та перспективи розвітку: – Київ: ІДУЦЗ, 2017. С.240-242.
  4. .Кулєшов М.М. Щодо побудови та удосконалення діяльності державної системи цивільного захисту України безпеки / Кулєшов М.М. // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2018. – Вип. 1(8). – С. 433-440. – (Серія «Державне управління»).
  5. Кулєшов М.М. Аналіз підходів до оцінки ефективності системи державного нагляду (контролю) у сфері пожежної безпеки. / Кулєшов М.М. // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2018. – Вип. 2(9). – С. 407-415. – (Серія «Державне управління»).
  6. .Кулєшов М.М., Безугла Ю.С., Ященко О.А.Концептуальні підходи до реформування системи цивільного захисту. / Кулєшов М.М., Безугла Ю.С., Ященко О.А. // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2019. – Вип. 2(10). – С. . – (Серія «Державне управління»).
  7. Кулешов М.М., Руденко С.Ю. Удосконалення системи підготовки управлінських кадрів служби цивільного захисту. // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2020. – Вип. 2(12). – С. . – (Серія «Державне управління»).
  8. Кулєшов М. М. Щодо стану системи забезпечення пожежної безпеки та змісту її державної складової // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2021. – Вип. 2(15). – С.393-399. – (Серія «Державне управління»).
  9. Кулєшов М.М., Ященко О.А. Актуальні питання реалізації завдань цивільного захисту в умовах сучасних викликів і загроз // Вісник Національного університету цивільного захисту України: зб. наук. пр. – Х.: НУЦЗУ, 2022. – Вип.2(17). – С. . – (Серія «Державне управління»).

Підручники, посібники, монографії

1. Пожежна безпека будівель та споруд. Кулєшов М.М., Уваров Ю. В, Олійник О.Л., Пустомельник В. П., Єгурнов О.І.. Навчальний посібник .

- Х.: АЦЗУ, 2004. – 271с.

2. Протипожежне водопостачання. Антіпов І.А.,  Кулєшов М.М. Підручник.  – Х.: АЦЗУ, 2004. – 255с.

3..Основи управління в органах і підрозділах МНС Украіни.  Альбощій О.В., Болотських М.В., Кулєшов М.М., Калашніков О.О., Попов В.М., Рашкевич С.А. Рогозін А.С. Садковий В.П. Навчальний посібник. – Х.: УЦЗУ, КП "Міська друкарня", 2009. – 370 с.    .

4. Керівник служби цивільного захисту.  Садковий  В.П.,  Кулєшов М.М., Попов В.М.. Практичний посібник. -  Х.: НУЦЗУ, 2010. – 90 с.

5.Організаційно – правові аспекти діяльності єдиної державної системи цивільного захисту України та механізми державного управління.           Кулєшов М.М.  Електронний посібник - Х.:НУЦЗУ, 2015.  46 стор.

6. Державна система цивільного захисту. Кулєшов М.М., Садковий В.П., Тютюник В.В. Навчальний посібник. – Х.: НУЦЗУ, 2020. – 229с.

Підвищення кваліфікації

Робота з молоддю

Участь у загально - університетських виховних заходах

Тематична робота з закріпленими молодими вченими

Орден «За мужність» ІІІ ст.

Медаль «За відвагу на пожежі».

Медалі «За бездоганну службу» ІІІ, ІІ,1 ступенів.

Почесний знак Цивільної оборони СРСР.

Почесний знак МВС України.

Почесна відзнака МВС України.

Нагрудний знак «За відзнаку в службі» ІІ ст.

Відзнака МНС України «За відвагу у надзвичайних ситуаціях».

Відмінник освіти України.

Премія МВС України «За розвиток науки, техніки та освіти ІІ ст.

Почесні грамоти, грамоти МВС, МНС, ДСНС України

Дипломант конкурсу «Освіта Харківщини кращі імена» у номінації – викладач професійних дисциплін. 2015р.

Міжнародна діяльність

Організаційна діяльність