МОНОГРАФІЇ

 

  • Формування гендерної політики держави: теорія, методологія та практика: Монографія / С.М. Домбровська, А.В. Титаренко, Н.М. Карпеко, В.М. Перевізник. – Харків: Діса плюс, 2021. – 170 с.

 

        Методологічну основу роботи становлять загальнонаукові прийоми досліджень і спеціальні методи, що ґрунтуються на сучасних наукових засадах управлінської, економічної і споріднених з ними наук. Інформаційну базу дослідження становили нормативно-правові акти, праці зарубіжних і вітчизняних учених, Інтернет - ресурси, статистична інформація Державного комітету статистики України та інших центральних органів виконавчої влади.

     Основні положення й висновки монографії можуть використовуватися фахівцями під час написання підручників і навчальних посібників, створення навчально-методичної літератури; в роботі органів державної влади та у процесі формування сучасних засад з удосконалення механізмів державного управління при формуванні гендерної політики держави.

 


  • Методи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій з викидом небезпечних речовин в атмосферу: Монографія / В.А. Андронов, Ю.Ю. Гончаренко, В.Д. Калугін, М.В. Кустов, В.В. Тютюник. – Харків: Національний університет цивільного захисту України, 2020. – 286 с.

 В монографії проведено аналіз існуючих принципів та систем ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру з викидом небезпечних речовин в атмосферу. Розглянуто особливості надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру з викидом небезпечних речовин. Розроблено математичну модель осадження штучно ініційованими атмосферними опадами газоподібних та дисперсних небезпечних хімічних та радіоактивних речовин, що викидаються в атмосферу внаслідок надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. Розроблено організаційно-технічний метод ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру шляхом осадження з атмосфери небезпечних газоподібних та дисперсних речовин. На базі розробленої математичної моделі процесу локалізації та ліквідації штучно ініційованими опадами осередків природних та техногенних катастроф з інтенсивним горінням вперше розроблено організаційно-технічний метод ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій шляхом локалізації осередків інтенсивного горіння. запропоновано варіанти впровадження розроблених методів ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, що призводять до викиду в атмосферу небезпечних речовин.

Наукове видання призначене для викладачів, аспірантів та студентів навчальних закладів вищої освіти за спеціальностями «Цивільний захист», «Екологічна безпека», «Пожежна безпека», «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці», а також практичних робітників та фахівців за вказаними спеціальностями.


 

Державне регулювання забезпечення інформаційної безпеки: Монографія / С.М. Домбровська, М.М. Удянський, Л.В. Домбровський, Н.М. Карпеко. – Харків: Університет цивільного захисту України, 2019. – 279 с.

         В монографії розглянуто питання дослідження і формування наукового базису інноваційних перетворень у вітчизняному публічному адмініструванні. Процес державного регулювання забезпечення інформаційної безпеки, що є одним із стратегічних ресурсів країни. У цьому аспекті розробка проблеми державного регулювання формування та забезпечення інформаційної безпеки є значним внеском у розвиток наукової теорії інноваційних перетворень в сучасному інформаційному середовищі. Теоретичне положення монографії можуть бути впроваджені в діяльність Національного університету цивільного захисту України, Інституту державного управління у сфері цивільного захисту і використані в навчально-методичній роботі при вдосконаленні програмно-методичного забезпечення навчального процесу в системі підготовки магістрів та підвищення кваліфікації державних службовців.


  • Мінімізація наслідків надзвичайних ситуацій техногенного характеру шляхом розподілу оперативно-рятувальних підрозділів за рівнем інтегрального ризику: Монографія / С.Я. Кравців, О.М. Соболь, В.В. Тютюник. – Харків: Національний університет цивільного захисту України, 2019. – 135 с.

         Матеріал, викладений у монографії, становить науковий інтерес при аналізі, дослідженні, визначенні та мінімізації ризиків надзвичайних ситуацій. Для наукових та науково-педагогічних працівників, а також здобувачів вищої освіти, які навчаються за напрямами цивільного захисту.

 


  • Науково-конструкторські основи створення комплексної системи моніторингу надзвичайних ситуацій в Україні: Монографія / В.А. Андронов, М.М. Дівізінюк, В.Д. Калугін, В.В. Тютюник. – Харків: Національний університет цивільного захисту України, 2016. – 319 с.

 

       Монографія «Науково-конструкторські основи створення комплексної системи моніторингу надзвичайних ситуацій в Україні» об’єднала сучасні теоретичні та експериментальні дослідження в галузі моніторингу надзвичайних ситуацій щодо контролю попередніх факторів небезпеки на етапі їх можливого прояву на території України, прогнозу можливості виникнення різного роду надзвичайних ситуацій, розробки та реалізації ефективних антикризових рішень щодо недопущення виникнення небезпек.

      В монографії проведено аналіз світового досвіду створення систем моніторингу надзвичайних ситуацій, а також виконано дослідження існуючих в Україні правових та матеріально-технічних основ щодо створення системи моніторингу надзвичайних ситуацій різного характеру. Розроблено: підхід до прогнозування надзвичайних ситуацій на основі гіпотетичних катастроф на локальних територіях; метод векторно-статистичної оцінки рівня небезпеки регіонів держави в умовах виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру; метод прогнозування рівня техногенної небезпеки в регіонах України на основі нейромережевих технологій. Розроблено науково-технічні основи створення комплексної системи моніторингу надзвичайних ситуацій в Україні та основи системного підходу до синтезу системи моніторингу за допомогою комплексних параметрів, які визначають ефективну функціональність системи для забезпечення відповідного рівня безпеки життєдіяльності на території держави.

      Наукове видання призначене для фахівців у галузі моніторингу об'єктів життєдіяльності та факторів надзвичайних ситуацій різної природи, для фахівців у галузі прогнозування та оцінки рівня небезпек і розробки антикризових рішень щодо недопущення виникнення небезпеки, для наукових співробітників, працівників органів управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та викладачів, курсантів, студентів і слухачів вищих навчальних закладів III і IV рівнів акредитації за спеціальностями «Цивільний захист», «Управління у сфері цивільного захисту», «Пожежна безпека», «Екологічна безпека» тощо.

 


  • Державне регулювання валового регіонального продукту як чинник сталого розвитку регіону: Монографія / Ляшевська О.І. - Харків: Національний університет цивільного захисту України, 2016.-182 с.

 

      У монографії визначено, що державне регулювання валового регіонального продукту за умов його ефективності є чинником економічного зростання і запропоновано авторський підхід щодо запровадження нових форм і методів реалізації державної політики в галузі регулювання ВРП, котрий базується на уточненні та доповненні класифікації регіональних пропорцій руху валового регіонального продукту, які формуються на основі показників системи національних рахунків, що надасть можливість більш чіткого державного регулювання сталого розвитку регіону;

      Удосконалено організаційний механізм підвищення ефективності державної політики щодо міжрегіонального вирівнювання структури та динаміки валового регіонального продукту, який полягає в розробці та впровадженні регіональних стратегій сталого розвитку. Розглядаються підходи щодо виокремлення пріоритетних векторів діяльності органів регіонального управління у сфері регулювання валового регіонального продукту, а саме закріплення за ними функцій регулювання внутрішньорегіональних ресурсів, моніторингу й прогнозування росту валового регіонального продукту як чинника сталого розвитку.

      Узагальнено теорію та опрацюванні практика щодо державного регулювання розвитку валового регіонального продукту, визначення його характерних особливостей в Україні, зокрема – суперечливої взаємодії різних учасників регіонального розвитку, що потребує відповідної системи державного й регіонального регулювання для забезпечення стабільності регіонального розвитку.

     Обґрунтуванні моделі державного регулювання через визначення соціальної спрямованості валового регіонального продукту, де його розвиток повинен виступати у якості індикатора регіонального розвитку, що об’єктивізує досягнутий рівень економічного зростання. теоретичні підходи до визначення параметральних характеристик валового регіонального продукту на основі введення статистичних індикаторів, які визначаються показником сталості регіонального розвитку, мають в своїй структурі важелі для регіональних органів управління щодо їх соціального спрямування.

 


  • Раціональне розбиття множин при територіальному плануванні в сфері цивільного захисту / В.П. Садковий, В.М. Комяк, О.М. Соболь. – Горлівка: ПП "Видавництво Ліхтар", 2008. – 174 c.

       Розглядається важлива наукова проблема – геометричне моделювання раціонального розбиття дискретно-неперервних точкових множин на підмножини, що не перетинаються, для підвищення ефективності територіального планування в сфері цивільного захисту. Введено клас спеціальних функцій, за допомогою якого формалізовано обмеження, записано загальну математичну модель раціонального розбиття дискретно-неперервної точкової множини та математичні моделі задач територіального планування в сфері цивільного захисту. Розроблено методи нерегулярного та регулярного раціонального розбиття дискретно-неперервних точкових множин. Наведено результати геометричного моделювання раціонального розбиття територій на райони функціонування елементів системи цивільного захисту.

      Призначено для наукових співробітників й аспірантів у галузі прикладної геометрії, а також слухачів вищих навчальних закладів, що вивчають методи геометричної оптимізації.

 


  • Аерокосмічний моніторинг: Монографія / Ю.О. Абрамов, В.В. Тютюник, Р.І. Шевченко. – Харків: Академія цивільного захисту України, 2006. – 172 c.

      Монографія "Аерокосмічний моніторинг" об’єднала сучасні наукові та практичні дослідження в галузі аналізу небезпечних чинників надзвичайних ситуацій, шляхом використання засобів авіаційного та космічного базування.

     В монографії викладі загальні вимоги до створення систем дистанційного спостереження в умовах надзвичайних ситуацій. Наведено методики отримання та обробки інформаційних потоків засобами аерокосмічного моніторингу. Узагальнено інформації про сучасні системи та засоби аерокосмічного моніторингу. Наведено вимоги до організації систем моніторингу та управління силами оперативного реагування на аварії та катастрофи.