Підготовка здобувачів вищої освіти за освітнім ступенем бакалавра здійснюється відповідно до освітньо-професійної програми «Цивільна безпека» спеціальності 263 «Цивільна безпека» галузі знань 26 «Цивільна безпека».
Обсяг освітньої програми складає 240 кредитів ЄКТС, термін навчання 3 роки 10 місяців.
Унікальність освітньо-професійної програми «Цивільний захист»
Програма орієнтована на практичну підготовку здобувачів вищого освіти яка забезпечується:
- залученням до зайняття професіоналів-практиків, експертів сфери цивільної захисту, представників органів та підрозділів служби цивільної захисту, фаховим науково-педагогічним персоналом;
- потужною сучасною матеріально-технічною базою;
- постійній та плідній співпраці з гарнізонами ДСНС;
- залученням здобувачів вищої освіти до ліквідації наслідків аварій та НС під час проходження практик у гарнізонах ДСНС;
- використання інноваційних методів навчання, 3D онлайн-тренажерів, ділових та рольових ігор;
- регулярним підвищенням кваліфікації НВП на базі органів та підрозділів ДСНС;
- постійним зворотним зв'язком НВП з роботодавцями та випускниками ЗВО;
- залучення НПП до міжнародних наукових проектів, конференцій, навчань, тренінгів та семінарів за напрямком - цивільний захист.
Мета підготовки: підготовка фахівців, які мають оволодіти компетентностями, потрібними для створення та підтримання здорових та безпечних умов праці, життєдіяльності людини, забезпечення цивільної захисту, техногенної безпеки, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідацію їх наслідків, а також для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, здійснення державного нагляду (контролю) з питань цивільної захисту, здійснення інженерної захисту територій.
Предметна область:
- людина – збереження її життя, здоров'я, в умовах надзвичайної ситуації;
- об'єкти, що можуть спричинити виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру та вплинути на стан захисту населення та територій;
- небезпеки (радіаційна, хімічна, геологічна, пожежна, біологічна), пов'язані з діяльністю людини та небезпечними природними явищами;
- територія країни, державне та приватне майно – їх захист та збереження у разі загрози та виникнення надзвичайної ситуації.
- надзвичайні ситуації;
- засоби індивідуального та колективного захисту;
- аварійно-рятувальні роботи;
- вивчаються поняття, правові норми, вимоги та правила безпеки, а також комплекс організаційних, спеціальних заходів та технічних засобів, спрямованих на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від небезпек.
Програма підготовки передбачає проведення навчальних практик та практичної підготовки, що проводяться у Навчальній пожежно-рятувальній частині НУЦЗУ (далі НПРЧ) та в підрозділах ДСНС України. Навчальна практика проводитиметься з 1-го по 4-й курс.
У НПРЧ навчальна практика проводитиметься на 2-му - 4-му курсах:
- 2 курс - на посаді пожежного-рятувальника
- 3 курс - на посаді командира відділення
- 4 курс - на посаді начальника варти
У підрозділах ДСНС України проводитиметься навчальна практика (2,4,6 семестри) та виробнича практика (8 семестр):
- 2 семестр - навчальна практика на посаді рятувальника підрозділу ОРС ЦЗ ДСНС
- 4 семестр - навчальна практика на посаді рятувальника підрозділу ОРС ЦЗ ДСНС
- 6 семестр - навчальна практика на посаді інспектора з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки або на посаді командирарятувального відділення підрозділу ОРС ЦЗ ДСНС
- 8 семестр - виробнича практика на посаді інспектора з державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки або начальника чергової зміни
У підрозділах ГУ ДСНС України в Харківській області практична підготовка проводитиметься у формі добового чергування або протягом робочого дня:
- 3 курс - на посаді командира відділення Державної пожежно-рятувальної частини (добове чергування)
- 4 курс - на посаді начальника варти Державної пожежно-рятувальної частини (добове чергування)
- 4 курс - на посаді державного інспектора з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки ГУ ДСНС України (робочий день)
Випускна атестація здобувачів вищого освіти проводиться на основі аналізу успішності навчання, оцінювання якості вирішення випускниками завдань діяльності, що передбачені даною освітньо-професійною програмою та рівня сформованості компетентностей. Нормативна форма випускної атестації – єдиний державний кваліфікаційний іспит.
Випускники одержують диплом державного зразка І рівня вищого освіти.
Працевлаштування:
1) бюджет - у структурі Державної служби України з надзвичайних ситуацій на посадах:
- начальник варти ДПРЧ
- інспектор з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки
- оперативний черговий (закону, центрального командно-диспетчерського пункту, оперативно-рятувальної служби цивільної захисту)
- спеціаліст оперативно-рятувальної служби цивільної захисту
- начальник варти (зміни, поста) частини (сфера цивільного захисту)
- спеціаліст відділу матеріального забезпечення та експлуатації споруд, тощо
2) контракт - у структурах підприємницької діяльності на посадах, діяльність яких пов'язана із забезпеченням пожежної та техногенної безпеки, охорони праці.